TOP

Se de nominerede til Årets Reumert 2020 – en pris er fjernet, mens en anden er føjet til

Danmarks største scenekunstpris, Årets Reumert, har netop offentliggjort årets felt af nominerede aktører og værker – og mens meget er, som det plejer, er der også mærkbare ændringer at spore i prisuddelingens format anno 2020.  

Som noget nyt præsenterer Årets Reumert en dobbeltnominering i form af Olaf Johannessen og Jens Albinus, der deler en nomineringsplads i kategorien ‘Årets mandlige hovedrolle’ for deres tvivllingeroller i Husets Teaters opsætning af Det store stilshæfte’.

Som følge af en krise, der abrupt lukkede scenekunsten ned midt i sæsonen, har Årets Reumert også valgt at lade kategorien ’Årets performer’ udgå fra årets felt – en kategori, der ellers har for vane at belønne markante enkelt-præstationer, som skiller sig ud fra selve fremførelsen af stykket, men som grundet et svækket udbud af forestillinger under coronakrisen nu altså er blevet sløjfet.

Dog genoptager Årets Reumert 2020 traditionen med at hylde en toneangivende kunstner fra scenekunstbranchen. ‘Hædersprisen’ har ikke været uddelt siden 2016, men i år tildeles prisen igen den ekstraordinære indsats, livsværket eller det unikke her-og-nu-indspark. 

Uddelingen af Årets Reumert 2020 var oprindeligt sat til at finde sted 7. juni på Østre Gasværk Teater, men har grundet corona-restriktioner både rykket lokation og dato. Således vil prisuddelingen foregå på Folketeatret 21. september, hvor antallet af publikum i salen afstemmes efter gældende retningslinjer i september i forlængelse af coronakrisen. Det er dog blot en af de mere akutte omsadlinger for en prisuddeling, der fortsat kæmper for at sikre sin langsigtede eksistens.

De nominerede til Årets Reumert 2020 er:

Årets forestilling

  • ‘Min geniale veninde 1 + 2’, Odense Teater
  • ‘Ordet’, Aarhus Teater
  • ‘Det store stilehæfte’, Husets Teater

Årets instruktør

  • Egill Pálsson, ‘Fanny og Alexander’, Aalborg Teater
  • Sargun Oshana, ‘denungewertherslidelser’Aarhus Teater og Sort/Hvid
  • Anja Behrens, ‘Ordet’, Aarhus Teater

Årets kvindelige hovedrolle

  • Lotte Andersen, ‘Folkekongen’, Husets Teater
  • Johanne Louise Schmidt, ‘Cyrano de Bergerac’ og ‘Penthesilea’, Det Kongelige Teater
  • Sara Viktoria Bjerregaard, ‘denungewertherslidelser’, Aarhus Teater og Sort/Hvid

Årets mandlige hovedrolle

  • Jacob Madsen Kvols, ‘The Rocky Horror Show’, Aarhus Teater
  • Ulver Skuli Abildgård, ‘Jeppe på Bjerget’, Vendsyssel Teater
  • Olaf Johannessen og Jens Albinus, ‘Det store stilehæfte’, Husets Teater

Årets kvindelige ensemblerolle

  • Sicilia Gadborg Høegh, ‘Penthesilea’, Det Kongelige Teater
  • Jela Natius Abildgaard, ‘150 meter til i morgen’, Teater Nordkraft
  • Bodil Jørgensen, ‘Den skaldede frisør’, One and Only Musical Teater

Årets mandlige ensemblerolle

  • Kasper Dalsgaard, ‘De hovedløse’, Mungo Park
  • Ole Sørensen, ‘Mod til at dræbe’, Teatret Møllen
  • Bisse, ‘Helligtrekongersaften’, Odense Teater

Årets danser

  • Alexander Bozinoff, ‘Kameliadamen’, Det Kongelige Teater
  • Kizzy Matiakis, ‘Blixen’, Det Kongelige Teater
  • Astrid Elbo, ‘Bonnie & Clyde’, Betty Nansen Teatret

Årets sanger

  • Susanne Resmark, ‘Sweeney Todd’, Det Kongelige Teater
  • Sine Bundgaard, ‘Idomeneo’Det Kongelige Teater, Co-produktion med  Teatro Real Madrid, Teatro dell’Opera di Roma, Canadian Opera Company
  • Jens Søndergaard, ‘Eugen Onegin’Den Jyske Opera, ‘La Bohème’, CPH Opera Festival og Østerbro Teater, og ‘Rhinguldet’, Den Ny Opera

Årets scenedesign

  • Christian Albrechtsen og Mathias Hersland, ‘Lazarus’, Aarhus Teater og Det Kongelige Teater
  • Johan Kølkjær, ‘Dark Noon’, Fix&Foxy og Østerbro Teater
  • David Gehrt, ‘Ordet’Aarhus Teater

Årets dramatiker

  • Simone Isabel Nørgaard, ‘Jordens Indre’, Folketeatret
  • Marie Bjørn, ‘Apokalypse’, Teater Momentum
  • Anna Bro, ‘Rædsel’, AHA Produktion og Teater Grob

Årets børne-/ungdomsforestilling

  • Fra tidernes morgen’, Marionetteatret
  • ‘[pAp]-[kAs]’, Hvid Støj
  • Skam3′, Aveny-T

Årets musical og musikteater

  • Brøgger’, Østerbro Teater
  • Viva Las Vegas’, Randers Teater
  • Urinetown’, Fredericia Teater

Årets opera

  • ‘Snedronningen’, Det Kongelige Teater
  • ‘La Bohème’, Copenhagen Opera Festival og Østerbro Teater
  • ‘Idomeneo’, Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real Madrid, Teatro dell’Opera di Roma, Canadian Opera Company

Årets danseforestilling

  • ‘Kammerballetten 2019’, Kammerballetten
  • ‘Bonnie & Clyde’, Betty Nansen Teatret
  • ‘Leas rum’, Pernille Garde Stage Art

Årets performance

  • ‘Det åbne hjerte’, SIGNA og Aarhus Festuge
  • ‘Champions & Mass Effect’, HimHerAndIt og Bora Bora
  • ‘Første parket’, Kunstnerkollektivet Familien

Årets særpris

  • ‘Room 4.1 Live’, Kristján Ingimarsson Company
  • ‘Apokalypse’, Teater Momentum
  • ‘Dark Noon’, Fix&Foxy og Østerbro Teater

Jeg skriver nyheder og større artikler om alt inden for kulturbranchen. Kontakt mig gerne med tips og idéer på rasmus@kulturmonitor.dk