TOP

Kvinderne løber med flest nomineringer ved årets Bodil

Det er snart tid til at få hædret de præstationer fra filmåret 2018 i Danmark, der fortjener et ekstra bifald. Bodilprisen 2019 nærmer sig så småt, og nomineringerne er nu på plads inden prisoverrækkelsen den 2. marts i Stærekassen i København.

Her vil Iben Hjejle og Signe Lindkvist stå klar til at dele Bodil-statuetter ud, og meget tyder da også på, at det bliver et velfortjent Bodil-år i kvindernes tegn.

I hvert fald er årets topscorere Paprika Steens film “Den tid på året” og filmen “Ditte og Louise”, der er skrevet af Louise Mieritz og Ditte Hansen med instruktion af Niclas Bendixen. Det oplyser Danske Filmkritikere i en pressemeddelse.

Således har begge film fået hver seks nomineringer på kryds af de forskellige kategorier, herunder blandt andet “Bedste danske film”.

Louise Mieritz, Ditte Hansen og Paprika Steen er alle nomineret i kategorien “Bedste kvindelige hovedrolle”, men også 24-årige Victoria Carmen Sonne er i år nomineret i kategorien for hendes rolle i filmen “Holiday”.

Bodilprisen er en af Europas ældste filmpriser, der uddeles hvert år. Uddelingen foregår ved en fest, hvor også den berømte Bodilkage findes.

Se listen over nomineringer til Bodilprisen 2019 herunder:

Bedste danske film
Den skyldige (Gustav Möller)
Den tid på året (Paprika Steen)
Ditte & Louise (Niclas Bendixen)
Holiday (Isabella Eklöf)
Ternet Ninja (Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen)

Bedste kvindelige hovedrolle
Ditte Hansen (Ditte & Louise)
Louise Mieritz (Ditte & Louise)
Paprika Steen (Den tid på året)
Victoria Carmen Sonne (Holiday)

Bedste mandlige hovedrolle
Anders Matthesen (Ternet Ninja)
Ardalan Esmaili (Charmøren)
Jakob Cedergren (Den skyldige)
Matt Dillon (The House That Jack Built)
Rasmus Bjerg (Så længe jeg lever)

Bedste kvindelige birolle
Karen-Lise Mynster (Den tid på året)
Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per)
Lotte Andersen (Ditte & Louise)
Sofie Gråbøl (Den tid på året)
Soho Rezanejad (Charmøren)

Bedste mandlige birolle
Anders W. Berthelsen (Ditte & Louise)
Adam Brix (Ditte & Louise)
Jacob Lohmann (Den tid på året)
Lai Yde Holgaard (Holiday)
Lars Brygmann (Den tid på året)

Bedste ikke-amerikanske film
Burning (Lee Chang-dong)
Call Me By Your Name (Luca Guadagnino)
Grænse (Ali Abbasi)
Roma (Alfonso Cuarón)
Shoplifters (Hirokazu Koreeda)

Bedste amerikanske film
A Star Is Born (Bradley Cooper)
Florida Project (Sean S. Baker)
Lady Bird (Greta Gerwig)
The Shape of Water (Guillermo del Toro)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Bedste dokumentarfilm
Bobbi Jene (Elvira Lind)
Fanget i de fries land (Camilla Magid)
Hjertelandet (Janus Metz & Sine Plambech)
Olegs krig – en barndom i krigens skygge (Simon Lereng Wilmont)
Skjold & Isabel (Emil Næsby Hansen)

Blockbuster Talentprisen
Elvira Lind, dokumentarinstruktør (Bobbi Jene)
Gustav Möller, instruktør (Den skyldige)
Isabella Eklöf, instruktør (Holiday)
Josephine Farsø, scenograf (Christian IV – den sidste rejse & Holiday)
Sofie Marie Kristensen, klipper (Brakland)

Jeg skriver nyheder og større artikler om alt inden for kulturbranchen. Kontakt mig gerne med tips og idéer på kasper@kulturmonitor.dk.